| ПРОЦЕСОР | Intel Core Ultra 7 258V (up to 4.8 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 8 cores, 8 threads) |
| ОПЕРАТИВНА ПАМ’ЯТЬ | 32 GB LPDDR5x-8533 MT/s (onboard) |
| НАКОПИЧУВАЧ | 1TB PCIe NVMe Value |
| ВІДЕОКАРТА | Intel Arc Graphics |
| ОППТИЧНИЙ ПРИВІД | No ODD |
| ОПЕРАЦІЙНА СИСТЕМА | Windows 11 Pro |
| ГАРАНТІЯ | 3year |
| ДИСПЛЕЙ | Touch/14" WUXGA (1920 x 1200), IPS, anti-glare, Low Blue Light, 800 nits, 100% sRGB |
| ЗВ’ЯЗОК | Intel Wi-Fi 7 BE201 (2x2) і Bluetooth 5.4 |
| ВЕБКАМЕРА | 5MP IR AI camera |
| ПОРТИ ВВОДУ/ВИВОДУ | 2 Thunderbolt 4 USB Type-C ports 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 2.1, HP Sleep and Charge); |
| 1 USB Type-C port (10Gbps signaling rate, USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4); |
| 1 USB Type-A port 5Gbps signaling rate (powered) |
| 1 HDMI 2.1; |
| 1 stereo headphone/microphone combo; |
| КОЛІР | Atmospheric Blue |
| КЛАВІАТУРА | Clickpad Backlit Premium keyboard |
| БАТАРЕЯ | HP Long Life 6-cell, 68Wh Li-ion polymer |
| РОЗМІРИ | 31.39 × 21.99 × 1.49 cm |
| ВАГА | 1.18 kg |