| ПРОЦЕСОР | Intel Core Ultra 5 226V (Intel® Turbo Boost —up to 4.5 GHz, 8 MB L3 cache, 8 cores, 8 threads) |
| ОПЕРАТИВНА ПАМ’ЯТЬ | 16GB LPDDR5X 8533 on-board |
| НАКОПИЧУВАЧ | 1TB PCIe Gen4 Value |
| ВІДЕОКАРТА | Intel Arc 130V GPU |
| ОППТИЧНИЙ ПРИВІД | No ODD |
| ОПЕРАЦІЙНА СИСТЕМА | Windows 11 Home |
| ГАРАНТІЯ | 1 Year |
| ДИСПЛЕЙ | Touch/16.0 WUXGA (1920x1200) IPS 400 nits |
| ЗВ’ЯЗОК | Intel Wi-Fi 7 BE201 (2x2) і Bluetooth 5.4 |
| ВЕБКАМЕРА | 5MP IR camera with TNR and built-in dual digital microphones |
| ПОРТИ ВВОДУ/ВИВОДУ | 2 USB Type-A 10Gbps signaling rate; |
| 1 Thunderbolt 4 with USB Type-C®40Gbps signaling rate (USB Power Delivery 3.1, DisplayPort 2.1, HP Sleep and Charge); |
| 1 USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery 3.1, DisplayPort 1.4a, HP Sleep and Charge) |
| 1 HDMI 2.1; |
| 1 headphone/microphone combo; |
| КОЛІР | Glacier Silver AI logo |
| КЛАВІАТУРА | Full-size backlit keyboard |
| БАТАРЕЯ | 4 cells, 68 Wh |
| АДАПТЕР ЖИВЛЕННЯ | 65 W USB Type-C® power adapter |
| РОЗМІРИ | 35.6 × 24.55 × 1.53 cm |
| ВАГА | 1.88 kg |