| ПРОЦЕСОР | Intel Core i7-13620H 1.8 GHz (up to 4.9 GHz) 10C 24MB 45W |
| ОПЕРАТИВНА ПАМ’ЯТЬ | 24GB DDR5 2DM 5200 |
| НАКОПИЧУВАЧ | 1TB PCIe Gen4 Value |
| ВІДЕОКАРТА | NVIDIA GeForce RTX 5060 8GB VRAM |
| ОППТИЧНИЙ ПРИВІД | No ODD |
| ОПЕРАЦІЙНА СИСТЕМА | OST FreeDOS 3.0 |
| ГАРАНТІЯ | 1 Year |
| ДИСПЛЕЙ | 15.6 FHD (1920x1080) AG IPS 144Hz 300 nits |
| ЗВ’ЯЗОК | Realtek Cass Wi-Fi 6 + BT 5.4 WW |
| ВЕБКАМЕРА | HP Wide Vision 720p HD camera with TNR and integrated dual array digital microphones |
| ПОРТИ ВВОДУ/ВИВОДУ | 1 USB Type-C 5Gbps signaling rate (DisplayPort™ 1.4, HP Sleep and Charge); |
| 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); |
| 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate; |
| 1 AC smart pin; |
| 1 HDMI 2.1; |
| 1 headphone/microphone combo; |
| 1 RJ-45 |
| КОЛІР | Mica Silver |
| КЛАВІАТУРА | Keyboard with numpad and backlit |
| БАТАРЕЯ | 4 Cells 70WHr Fast Charge |
| АДАПТЕР ЖИВЛЕННЯ | 200 watt |
| РОЗМІРИ | 35.79 x 25.5 x 2.35 cm |
| ВАГА | 2.29 kg |