| Процесор | Snapdragon® X2 Elite (18-core) X2E88100 (53MB Cache, Multi-core max up to 4.0GHz, 18 cores, 18 Threads); Qualcomm® Hexagon™ NPU up to 80TOPS |
| Програмне забезпечення | Windows 11 Home |
| Оперативна пам'ять | 32GB LPDDR5X on board |
| Дисплей | 14" WUXGA (1920 x 1200) OLED 16:10, 60Hz, 400nits, 100% DCI-P3 color gamut, Glossy display |
| Відеоадаптер | Qualcomm® Adreno™ GPU |
| Накопичувач | 1TB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD |
| Клавіатура | Backlit Chiclet Keyboard |
| Камера | FHD camera with IR function to support Windows Hello |
| Мережевий адаптер | Wi-Fi 7(802.11be) (Triple band) 2*2 + Bluetooth® 6.0 Wireless Card (*Bluetooth® version may change with OS version different.) |
| Інтерфейси | 1x USB 3.2 Gen 2 Type-A (data speed up to 10Gbps) 2x USB 4.0 Gen 3 Type-C with support for display / power delivery (data speed up to 40Gbps) 1x HDMI 2.1 TMDS 1x 3.5mm Combo Audio Jack |
| Аудіо | Smart Amp Technology Built-in speaker Built-in array microphone |
| Батарея | 70WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |
| Блок живлення | TYPE-C, 100W Ultra mini AC Adapter, Output: 20V DC, 5A, 100W, Input: 100~240V AC 50/60Hz universal TYPE-C Cable: 240W |
| Розміри | 31.07 x 21.39 x 1.34 ~ 1.59 cm (12.23" x 8.42" x 0.53" ~ 0.63") |
| Вага | 0.99 kg (2.18 lbs) |
| Комплектація | Sleeve |
| Виробник | |
| Виробник: | ASUS |