| Процесор | Intel® Core™ Ultra 9 Processor 285H 2.9 GHz (24MB Cache, up to 5.4 GHz, 16 cores, 16 Threads); Intel® AI Boost NPU up to 13TOPS |
| Програмне забезпечення | Windows 11 Pro |
| Оперативна пам'ять | 32GB LPDDR5X on board |
| Дисплей | 14" FHD (1920 x 1200) Touch OLED 16:10, 60Hz, 400nits, 100% DCI-P3 color gamut, Glossy display |
| Відеоадаптер | Intel® Arc™ Graphics |
| Накопичувач | 2TB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD |
| Клавіатура | Soft Keyboard |
| Камера | FHD camera with IR function to support Windows Hello |
| Мережевий адаптер | Wi-Fi 7(802.11be) (Tri-band)2*2 + Bluetooth® 5.4 Wireless Card (*Bluetooth® version may change with OS version different.) |
| Інтерфейси | 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps) 2x Type-C with Thunderbolt™ 4 with support for display / power delivery (data speed up to 40Gbps) 1x HDMI 2.1 TMDS 1x 3.5mm Combo Audio Jack |
| Аудіо | Smart Amp Technology Built-in speaker Built-in array microphone |
| Батарея | 75WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion |
| Блок живлення | TYPE-C, 65W AC Ultra Mini Adapter, Output: 20V DC, 3.25A, 65W, Input: 100-240V AC 50/60GHz universal, TYPE-C Cable: 240W |
| Розміри | 31.35 x 21.79 x 1.46 ~ 1.99 cm (12.34" x 8.58" x 0.57" ~ 0.78") |
| Вага | 1.65 kg (3.64 lbs) |
| Комплектація | Stylus (ASUS Pen SA203H-MPP2.0 support) Backpack Sleeve |
| Виробник | |
| Виробник: | ASUS |