| Процесор | AMD Ryzen™ AI 9 465 Processor 2.0GHz (34MB Cache, up to 5.0GHz, 10 cores, 20 Threads) AMD XDNA™ NPU up to 50TOPS |
| Програмне забезпечення | Windows 11 Home |
| Оперативна пам'ять | 32GB LPDDR5X on board |
| Дисплей | 16" 3K (2880 x 1800) OLED 16:10, 120Hz, 500nits, 100% DCI-P3 color gamut, Anti-glare and low-reflection(AGLR) display |
| Відеоадаптер | AMD Radeon™ Graphics |
| Накопичувач | 2TB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD |
| Клавіатура | Backlit Chiclet Keyboard With Copilot key |
| Камера | FHD camera with IR function to support Windows Hello |
| Мережевий адаптер | Wi-Fi 7(802.11be) (Tri-band)2*2 + Bluetooth® 5.4 Wireless Card (*Bluetooth® version may change with OS version different.) |
| Інтерфейси | 1x USB 3.2 Gen 2 Type-A (data speed up to 10Gbps) 2x USB 4.0 Gen 3 Type-C with support for display / power delivery (data speed up to 40Gbps) 1x HDMI 2.1 TMDS 1x 3.5mm Combo Audio Jack SD 4.0 card reader |
| Аудіо | Built-in speaker Built-in array microphone |
| Батарея | 83WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion |
| Блок живлення | TYPE-C, 68W Ultra mini AC Adapter, Output: 20V DC, 3.4A, 68W, Input: 100~240V AC 50/60Hz universal, TYPE-C Cable: 240W |
| Розміри | 35.36 x 24.30 x 1.19 ~ 1.29 cm (13.92" x 9.57" x 0.47" ~ 0.51") |
| Вага | 1.50 kg (3.31 lbs) |
| Комплектація |
| Виробник | |
| Виробник: | ASUS |