| ПРОЦЕСОР | Intel Core Ultra 7 255HX 2.3 GHz (up to 5.2 GHz) 20C 36MB 55W |
| ОПЕРАТИВНА ПАМ’ЯТЬ | 32GB DDR5 2DM 6400 |
| НАКОПИЧУВАЧ | 1TB PCIe Gen4 Value |
| ВІДЕОКАРТА | NVIDIA GeForce RTX 5060 8GB VRAM |
| ОППТИЧНИЙ ПРИВІД | No ODD |
| ОПЕРАЦІЙНА СИСТЕМА | OST FreeDOS 3.0 |
| ГАРАНТІЯ | 1 Year |
| ДИСПЛЕЙ | 16.0 2.5K (2560x1600) OLED Low Blue Light 400 nits 240Hz |
| ЗВ’ЯЗОК | Intel Gale Peak 2 Wi-Fi 7 BE200 + BT5.4 (802.11be 2x2) |
| ВЕБКАМЕРА | HP True Vision 1080p FHD IR camera with TNR and integrated dual array digital microphones |
| ПОРТИ ВВОДУ/ВИВОДУ | 2 Thunderbolt 4 with USB Type-C 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 2.1, HP Sleep and Charge); |
| 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); |
| 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate; |
| 1 HDMI 2.1; |
| 1 headphone/microphone combo; |
| 1 RJ-45 |
| КОЛІР | Shadow Black |
| КЛАВІАТУРА | Full-size, per key RGB 4Zone backlit keyboard with numeric keypad and NKRO Anti-Ghosting Key technology |
| БАТАРЕЯ | 6 Cells 83WHr Fast Charge |
| АДАПТЕР ЖИВЛЕННЯ | 280 W AC power adapter |
| РОЗМІРИ | 35.65 x 26.9 x 2.29 cm (front); 35.65 x 26.9 x 2.48 cm (rear) |
| ВАГА | 2.71 kg |