| ПРОЦЕСОР | AMD Ryzen AI 5 340 (4.8 GHz max boost, 16 MB L3 cache, 6 cores, 12 threads) |
| ОПЕРАТИВНА ПАМ’ЯТЬ | 16GB LPDDR5X 7500 on-board |
| НАКОПИЧУВАЧ | 512GB PCIe Gen4 Value |
| ВІДЕОКАРТА | AMD Radeon 840M Graphics |
| ОППТИЧНИЙ ПРИВІД | No ODD |
| ОПЕРАЦІЙНА СИСТЕМА | Windows 11 Home |
| ГАРАНТІЯ | 1 Year |
| ДИСПЛЕЙ | Touch/16.0 WUXGA (1920x1200) IPS 400 nits |
| ЗВ’ЯЗОК | MediaTek Wi-Fi 7 MT7925 (2×2) і Bluetooth 5.4 |
| ВЕБКАМЕРА | 5MP IR camera with TNR and built-in dual digital microphones |
| ПОРТИ ВВОДУ/ВИВОДУ | 2 USB Type-A 10Gbps signaling rate; |
| 1 USB Type-C 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery 3.1, DisplayPort 2.1, HP Sleep and Charge); |
| 1 USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery 3.1, DisplayPort 2.1, HP Sleep and Charge |
| 1 HDMI 2.1; |
| 1 headphone/microphone combo; |
| КОЛІР | Meteor Silver AI logo |
| КЛАВІАТУРА | Full-size backlit keyboard |
| БАТАРЕЯ | 4 cells, 68 Wh |
| АДАПТЕР ЖИВЛЕННЯ | 65 W USB Type-C® power adapter |
| РОЗМІРИ | 35.6 × 24.55 × 1.53 cm |
| ВАГА | 1.89 kg |