| Процесор | Snapdragon® X2 Elite Extreme X2E94100 48GB(53MB Cache, Single-core Boost Fequency 4.7GHz, Multi-core max up to 4.4GHz, 18 Cores, 18 Threads, Memory Bandwith 228GB/s); Qualcomm® Hexagon™ NPU up to 80TOPS |
| Програмне забезпечення | Windows 11 Home |
| Оперативна пам'ять | 48GB LPDDR5X Memory on Package |
| Дисплей | 16" 3K (2880 x 1800) OLED 16:10, 120Hz, 500nits, 100% DCI-P3 color gamut, Glossy display |
| Відеоадаптер | Qualcomm® Adreno™ GPU |
| Накопичувач | 1TB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD |
| Клавіатура | Backlit Chiclet Keyboard |
| Камера | FHD camera with IR function to support Windows Hello |
| Мережевий адаптер | Wi-Fi 7(802.11be) (Triple band) 2*2 + Bluetooth® 5.4 Wireless Card (*Bluetooth® version may change with OS version different.) |
| Інтерфейси | 1x USB 3.2 Gen 2 Type-A (data speed up to 10Gbps) 2x USB 4.0 Gen 3 Type-C with support for display / power delivery (data speed up to 40Gbps) 1x HDMI 2.1 TMDS 1x 3.5mm Combo Audio Jack SD 4.0 card reader |
| Аудіо | Smart Amp Technology Built-in speaker Built-in array microphone |
| Батарея | 70WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |
| Блок живлення | TYPE-C, 130W AC Adapter, Output: 20V DC, 6.5A, 130W, Input:100~240V AC, 50/60Hz universal |
| Розміри | 35.35 x 24.24 x 1.38 ~ 1.65 cm (13.92" x 9.54" x 0.54" ~ 0.65") |
| Вага | 1.20 kg (2.65 lbs) |
| Комплектація | Sleeve |
| Виробник | |
| Виробник: | ASUS |